• Jelentése: Az inklúzió a befogadás eszméjét jelenti. Az inkluzív nevelés alapvető elve, hogy figyelembe veszi a gyermekek és tanulók egyéni különbségeit — legyenek azok társadalmi, kulturális vagy biológiai jellegűek — és ezen különbségekből kiindulva alakítja ki a befogadó környezetet.

            Az UNESCO definíciója szerint az inklúzió olyan szemlélet, amely minden tanuló érdekeit egyformán figyelembe veszi, pozitívan fogadja a sokféleséget, biztosítja az oktatáshoz való egyenlő hozzáférést, és hozzájárul az oktatás minőségének javításához minden gyermek számára.

            Az iskolai támogató csapat (ITCS) olyan befogadó légkört és kultúrát alakít ki, amely lehetővé teszi minden diák számára az egyenlő hozzáférést az oktatáshoz, miközben segíti képességeik, tudásuk és készségeik fejlesztését. Ez nemcsak a sajátos nevelési-oktatási igényű tanulókra vonatkozik, hanem az iskola minden diákjára. A befogadó megközelítés lényege, hogy minden gyermeknek joga van a minőségi oktatáshoz, ezért az iskolai akadályok lebontása kiemelten fontos, hogy biztosított legyen az egyenlő hozzáférés az oktatáshoz, valamint a gyermekek joga, hogy közös iskolai környezetben tanulhassanak. Ez azt jelenti, hogy minden tanuló egyéni szükségleteit figyelembe véve, az iskola teljes mértékben támogatja őket a sajátos fejlődési igényeik kiaknázásában.

            Az iskolai támogató csapat értékei: együttérzés, bizalom, bátorság, bölcsesség, egyenlőség, öröm, közösség és részvétel.

             

            Főbb feladatai:

            • Kockázatnak kitett gyermekek azonosítása (pl. kérdőívek, szűrések, osztályok megfigyelése révén).
            • Új diákok integrálása az iskolai közösségbe – a beilleszkedési folyamat nyomon követése és szükség szerinti támogatás biztosítása az osztályban.
            • Célzott beavatkozások – segítségnyújtás diákok, szülők és tanárok számára egyéni problémák esetén.
            • Egyéni vagy páros foglalkozások, valamint kisebb csoportos beavatkozások egyszerű problémák kezelésére.
            • Rendszeres beavatkozások – gyakrabban történő konzultációk vagy foglalkozások hosszabb ideje fennálló problémák (pl. gyerekek közötti konfliktusok) megoldása érdekében.
            • Speciális pedagógiai foglalkozások a diákok számára, meghatározott tantárgyak keretében.
            • Pszichológiai támogatás – rendszeres konzultációk diákokkal vagy osztályokkal, valamint eset-specifikus megbeszélések (pl. zaklatás, érzelmi nehézségek kezelése), a szülőkkel és tanárokkal való találkozók.
            • Együttműködés más szervezetekkel (pl. pszichológusok, tanácsadók, gyámhatóság) az átfogó támogatás érdekében.
            • Rendszeres megbeszélések és szupervíziós találkozók a csapat tagjai között.
            • A csapat tagjainak szakmai továbbképzése iskolán kívül.
            • Oktatás, kíséret és szupervízió nyújtása más iskolai támogató csapatok számára, valamint részvétel képzéseken és projektekben.

            Az iskolai támogató csapat a 245/2008 sz. törvény (iskolai törvény) 130. §-ával és a 138/2019 sz. törvény (pedagógiai és szakmai dolgozók) 21. és 24. §-ának n) betűjével összhangban működik, és pedagógiai és szakmai dolgozókból áll. Az iskolai támogató csapat tagjai szorosan együttműködnek az osztályfőnökökkel, pedagógusokkal, szülőkkel, valamint a Pedagógiai-pszichológiai Tanácsadó és Prevenciós Központ külső tagjaival.

             

             

            A csapat tagjai:

            ISKOLAI SPECIÁLIS PEDAGÓGUS

            Mgr. Róbert Vargovčík

             

            Részt vesznek az egyéni oktatási programok kidolgozásában a speciális nevelési-oktatási igényű diákok számára. Szakmai megbeszéléseket, pszichológiai szolgáltatásokat, tanácsokat és módszertani segítséget nyújtanak a pedagógusoknak, diákoknak, a törvényes képviselőknek és pedagógiai és szakmai dolgozóknak az egészséges személyes fejlődésük és mentális egészségük elősegítése érdekében, modern diagnosztikai, tanácsadási és megelőző munkaformák és módszerek alkalmazásával, egyénileg és csoportosan.

            SZOCIÁLPEDAGÓGUS

                    Mgr. László Andrej

            A gyermek és ifjú korosztály kapcsolati, tanulási, szociális problémáit kezeli, az érintett személyekkel, csoportokkal, valamint családjukkal együttműködve, a környezet erőforrásait mozgósítva segíti a gyermek, fiatal és környezete egyensúlyát megtartani, illetve helyreállítani.

            Munkája során a társadalom valóságos működési szabályszerűségeit elemzi, a gyermeket, fiatalt érintő társadalmi egyenlőtlenségeket, problémahelyzeteket és az ezeket kiváltó okokat, kielégítetlen szükségleteket, veszélyeztető tényezőket vizsgálja. A szociális munka, a gondozás, a nevelés-oktatás, a szabadidő-pedagógia eszközeivel nyújt segítséget a különböző szociális helyzetű gyerekek, fiatalok részére, illetve a családnak, vagy a pedagógusoknak. Kapcsolatot tart fenn a megelőzést szolgáló állami (szociális, oktatási, egészségügyi) intézményekkel, valamint a társadalmi (szociálpolitikai, jogi, érdekérvényesítő, gyermekjóléti és –védelmi) intézményekkel. Együttműködik más szakemberekkel, például orvosokkal, pszichológusokkal, gyógypedagógusokkal, jogászokkal, szociális munkásokkal.

            NEVELÉSI TANÁCSADÓ

            Mgr. Kristián Gáspár

            Az iskolai tanácsadás feladatait látja el a nevelés és oktatás kérdéseiben. Módszertani és tájékoztatásos segítséget nyújt az iskola pedagógusainak és a diákok törvényes képviselőinek. A diákok szakmai és pályaválasztási irányultságára összpontosít. Célja a diák karrierfejlődésének összhangba hozása az egyéni képességeivel és érdeklődésével, valamint a munkaerőpiac igényeivel.

            ASSZISZTENSEK:

            Mgr. Vaszilyová Enikő

            Mgr. Molnár Malvina

            A kompetenciahatárok betartása mellett részt vesznek a tanulók tevékenységeinek, tanóráinak előkészítésében és lebonyolításában. Segítenek az intézményen belüli és kívüli programok, szabadidős tevékenységek szervezésében és végrehajtásában. Felügyelik és kísérik a csoportot, ellátják a gondozási feladatokat és hozzájárulnak a rábízott gyermekek szokásrendszerének kialakításához. Koordinálják a család és az intézmény közötti kapcsolattartást. Munkájukban differenciált bánásmódot alkalmaznak, kiemelt figyelmet fordítanak a hátrányos szociokulturális környezetből érkező gyermekekre, tanulókra és családjaikra, valamint biztosítják a különleges gondozási jogok érvényesülését. Munkájuk során a kölcsönös tisztelet, türelem, megértés és hatékony kommunikáció jellemzi a családokkal, szakemberekkel és a gyermekekkel való együttműködését.

             

             

            Konzultáció a diákok és szülők részére:

             

            Mgr. Róbert Vargovčík – megegyezés alapján

            Mgr. László Andrej – hétfőtől péntekig megegyezés alapján

            Mgr. Kristián Gáspár - hétfőtől péntekig megegyezés alapján

            Mgr. Vaszilyová Enikő - hétfőtől péntekig megegyezés alapján

            Mgr. Molnár Malvina - hétfőtől csütörtökig megegyezés alapján